Co nabízejí kurzy tvůrčího psaní?

Určitě máte nějakou představu, co kurzy tvůrčího psaní nabízejí. A vsadím boty, že si určitě myslíte i něco jiného, než já. Je to dobře nebo špatně? Schválně, začnu jinou otázkou – co je to literatura? Odpověď, jak tušíte, není snadná.


Tvůrčí psaní je…

Nerad bych někoho zklamal, ale jednoznačná definice neexistuje. Zabýval jsem se tím ve své bakalářské práci a nakonec jsem dospěl k názoru, že je v tom kouzlo celého problému. Každý lektor má jinou představu, jiný přístup k věci, jiné metody. Dokonce i univerzitní přístupy se mezi sebou liší. Abych byl fér, nabízím některá možná vysvětlení.

  • Tvůrčí psaní je… proces psaní za využití kreativních technik.
  • Tvůrčí psaní je… psaní literárního textu.
  • Tvůrčí psaní je… lekce psaní, která vede k předem stanovenému cíli.
    (Většinou napsání textu, novému poznatku nebo obojímu.)

Jde zejména o tvořivost

Takových možných definic je mnoho (většinou jsou mnohem komplikovanější). Za sebe dodám ještě, že je to užitečný nástroj sebepoznávání. Ano, intuitivně si mnozí z nás píšou deníky nebo diáře, básně nebo cestopisné záznamy. Já si píšu pro jistou všechno – mám totiž velmi milosrdnou paměť!

V mých kurzech se můžeme zaměřit na literární stránku vašeho psaní nebo na sebepoznávání. Používám jak kreativních technik, tak nástrojů pro hledání témat, rozepisování se nebo kritického zhodnocení textu. Zpětnou vazbu někteří lektoři vynechávají. Já tvrdím, že vytvořit něco neznamená vytvořit něco dobrého. Proto je potřeba po psaní někdy i mazat.


Individuální konzultace a kurzy tvůrčího psaní

Po individuální domluvě.
Mám zájem o konzultaci nebo kurz


„Díky našemu lektorovi se možná dívám na literaturu trošku jiným pohledem. Někdy shovívavěji (hrozné slovo), jindy kritičtěji (taky hrůza), ale hlavně jaksi z vnitřku, prostě jsem přestal být jen pasivním konzumentem textu.“

Vlastimil Doubrava
(Třetí věk Louny)

Seznam aktuálně nabízených kurzů!


Mám zájem o spolupráci